17.08.2024 15:05
Слідчий про роботу у звільненій Бучі та окупацію Бердянська
👮Слідчий запорізької поліції Вячеслав Шморгун – про роботу у звільненій Бучі та окупацію рідного Бердянська
25-річний поліцейський разом із колегами з інших областей країни проводить слідчі дії на території Київської області, яка була під тимчасовою окупацією на початку повномасштабного вторгнення. Поліцейський знає, що правильно зібрані докази свавілля російських злочинців матимуть перспективу в міжнародних судах, тому виконує службові завдання особливо ретельно.
Вячеслав Шморгун народився та виріс в «серці Азова» - затишному Бердянську. Після завершення навчання у відомчому виші служив рідному місту в Бердянському районному відділі поліції та будував плани на майбутнє.
24 лютого, як і всі українці, він намагався усвідомити страшну звістку та адаптуватися до нових умов і викликів, а 27 лютого російські війська вже вдерлися до Бердянська.
Про зруйнований рашистами уклад життя та окупацію свого міста слідчий говорить з особливим болем:
Попри насування важкої техніки та великої кількості живої сили ворога, бердянські поліцейські, ризикуючи власними життями та свободою, не покинули місць несення служби.
Правоохоронці переодягнулися в цивільне вбрання та продовжили допомагати людям, уникаючи зустрічей із «визволителями». У такому режимі, потай від окупантів, вдалося пропрацювати декілька тижнів. У місті були відсутні газ та зв'язок, виникла нестача продуктів, готівки, медикаментів та пального. Кожен поліцейський допомагав людям чим міг, не залишали без уваги жодного звернення. За можливості, передавали до Запоріжжя інформацію про пересування колон, розташування рашистських блокпостів, місця скупчення солдат і їхнє озброєння. Потім російські військові викрили таємно організований штаб, працювати далі стало неможливо.
Невдовзі надійшов наказ про вихід особового складу до обласного центру. 6 квітня родині слідчих Вячеслава та Анжеліки Шморгун вдалося проїхати 13 рашистських блокпостів і дістатися Запоріжжя. Найсуворіші перевірки були від представників так званої ДНР, де представники незаконних збройних формувань ледь не кожному погрожували розправою, відбирали майно.
Вже наступного дня, вдихнувши вільне повітря, вони приступили до роботи в обласному центрі.
Спочатку Вячеслав ніс службу на одному із блокпостів, через який відбувалась евакуація жителів Гуляйпільської громади.
У квітні 2024 року Вячеслава Шморгуна відрядили на Київщину - до Бучі, звільненої від рашистських загарбників наприкінці березня 2022 року. Деокупована Буча для усього світу стала першим наймасштабнішим свідоцтвом жорстоких звірств росіян.
З-поміж усіх воєнних злочинів його найбільше вразили жорстокі вбивства. Свідки тих подій розповідають, що перед тим, як позбавити життя молоду дівчину, російські солдати тривалий час ґвалтували її, а стріляючи у літню жінку, цинічно цікавилися, чи страшно їй. Вони застрелили чоловіка з інвалідністю, який на вимогу не міг вийти з автомобіля через стан здоров’я. Окупанти не мають ані жалю, ані співчуття.
Безліч допитів, слідчих експериментів, оглядів місць подій та вивчення відеозаписів дозволило правоохоронцям отримати величезний масив інформації про підрозділи збройних сил рф, які захопили Бучу. На цей час вдалось ідентифікувати понад тисячу російських солдат, які вдерлися на нашу землю та вчиняли звірства. Поліцейські ретельно документують воєнні злочини окупантів для Міжнародного кримінального суду.